Paliwo do samochodu na sprzedaż z pełnym odliczeniem VAT
Jeżeli zgodnie z umową samochód przed wydaniem pierwszemu właścicielowi jest zatankowany, to sprzedawca ma prawo odliczyć podatek od nabytego w tym celu paliwa w całości. To, że nabywca siedzi na fotelu obok, nic nie zmienia.
Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2020 r. (0112-KDIL1-1.4012.449.2020.2.MB)
Podatnik będący bohaterem komentowanej interpretacji to autoryzowany dealer samochodowy, który w ramach swojej działalności handluje (zarówno w hurcie, jak i w detalu) nowymi samochodami. Sprzedając pojazdy klientom flotowym, startuje on czasami w zorganizowanych przetargach, w których musi spełnić narzucone mu z góry warunki przedstawione w zapytaniu ofertowym. Warunki takie to m.in. posiadanie przez pojazd określonych elementów wyposażenia, akcesoriów lub – co stanowi główny punkt komentowanej interpretacji – napełnienie paliwem zbiorników paliwowych pojazdów. U wnioskodawcy tankowanie takie odbywa się najczęściej po zrealizowaniu formalności dot. sprzedaży pojazdu, w momencie jego odbioru przez użytkownika. W praktyce więc przyszły użytkownik pojazdu po otrzymaniu faktury jest zabierany na stację paliw, gdzie pracownik wnioskodawcy napełnia pojazd paliwem zgodnie z umową.
Pojazdy, których dotyczy interpretacja, to nowe samochody o masie nieprzekraczającej 3,5 tony,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta